Pro pokročilé
Vzdělávácí kurz:
Portrétní ateliérová fotografie
Kouzlo ateliéru spočívá v tom, že máte celou scénu a zejména světelné podmínky plně pod kontrolou. Můžete si tedy dovolit věci, které „venku“ - na přirozeném světle – prostě nejsou reálné. Kromě osvojení si problematiky práce s ateliérovými světly, se zaměříme i na výběr nejvhodnější fotografické techniky a příslušenství, naučíme se různé způsoby svícení a v neposlední řadě se zaměříme též na samotný vztah: fotograf/model(-ka).
Portrétní fotografie je jednou z nejrozšířenějších a nejžádanějších fotografických disciplín. Snad úplně každý - kdo kdy držel fotoaparát, se snažil danou disciplínu pokořit. Portrét je sám osobě tolik zajímavou (ale i náročnou) fotografickou kategorií, neboť krom rutinního zvládnutí techniky, fotografické teorie i relativně náročné problematiky svícení, zahrnuje především práci s lidmi. A právě ta je alfou-omegou úspěšné spolupráce fotografa a modelu(-ky). Též samotných portrétů jako takových je mnoho a každý si žádá „to své“, na druhou stranu se jedná o tak široký záběr a tolik subjektivní záležitost, že přístupů a možností k tomuto typu fotografování je v podstatě nekonečno (jediné omezení zde představuje vaše fantazie). Pojďme tedy společně proniknout do tajů profesionální portrétní fotorafie v ateliéru.
Co zahrnuje portrétní kurz?
Kurz je rozdělen do několika úrovní – budeme postupovat od těch jednodušších (základních) věcí až po ty pokročilé (profesionální) techniky a řešení.
Na úvod si řekneme něco o portrétu obecně (jaké jsou typy portétů a jakými způsoby k nim lze přistupovat), zároveň si představíme vhodnou fotografickou techniku pro portrétní fotografii a strategie ohledně volby optimálního nastavení. Poté se důkladně seznámíme s ateliérovou technikou - zábleskovými světly i příslušenstvím (abychom byli připraveni na následující - praktickou část). Během první praktické části - „passport-foto“, si v praxi předvedeme, jak na expozici, ostření, nastavení světel i základní kompoziční pravidla.
V další části kurzu se zaměříme na světlo.
Ukážeme si rozdíly mezi umělým/stabilním světlem a zábleskovými systémy. Předvedeme si, jaký vliv na celkový výsledek má směr, velikost i kvalita světla. Procvičíme si několik základních technik svícení portrétu. Vše bude prezentováno hlavně na praktických ukázkách (tedy žádná nudná teorie ale focení, focení a zase focení).
V poslední části se zaměříme na celkový výsledek (image) portrétu jako takového. Vyzkoušíme si náročnější typy svícení (pomocí 3-4 zábleskových světel), budeme komplexně řešit scénu, její kompoziční uspořádání i případné rekvizity. Nebude chybět ani demonstrace přípravy samotného modelu(-ky) těsně před fotografováním - prostřednictvím profesionální vyzážistky. Zkrátka, ukážeme si jak na to - od nastavení světel a přípravy modelu, přes komunikaci až k finálnímu výsledku – hotové fotografii.
Ve všech částech je kladen důraz na praxi. Procvičíme si všechno, co během celého dne probereme. A to ve špičkově vybaveném ateliéru s profesionální modelkou (a též vizážistkou). Celou dobu bude k dispozici zkušený a trpělivý lektor, který vám jednotlivé techniky předvede a vy poté budete moci nabité vědomosti okamžitě aplikovat v praxi.
Co všechno nás na kurzu čeká?
- základy portrétní fotografie / typy portrétů
- volba správné techniky
- seznámení s ateliérovou technikou (zábesková světla, radiové odpalování, další příslušenství)
- jak na exponometrii, ostření, barvy i kompozici
- „passport“ fotografie
- vše o světle (ateliér – stabilní vs. Záblesky)
- typy svícení (broad, short, rembrandt lighting... atd.)
- práce s modelem (příprava, komunikace, kompozice, rekvizity)
- tipy a triky
Komu je kurz určen?
Všem, kteří chtějí získat pokročilé znalosti v oblasti portrétní fotografie. Kurz se zaměřuje nejen na zvládnutí tématu po technické stránce ale hlavně na praktickou část, na komponování, práci s modelem a pózování. Kurz je vhodný jak pro začínající fotografy tak i pro středně pokročilé fotografy, kteří chtějí získat více praktických zkušeností. Účastníkem kurzu může být každý fotograf, který ovládá svůj fotoaparát (umí na něm nastavit základní parametry – ISO, clona, čas).
Komu kurz není určen?
Fotografům, kteří hledají technické souvislosti či řešení zcela konkrétních technických a tvůrčích problémů – netýkající se výhradně portrétní fotografie. Jste-li úplnými nováčky a hledáte především odpovědi v oblasti základů nastavení či ovládání konkrétní značky DSLR, doporučujeme některý ze "startujících" seminářů "Začínáme...", zaměřených na konkrétní značky: Canon / Nikon / Olympus / Sony.
Co s sebou na kurz?
Vlastní fotoaparát (nejlépe DSLR) s objektivem (ideálně delší ohnisko – alespoň 70mm), nabitým akumulátorem a paměťovou kartou.
Autorem fotografií: Martin Hájek.
TERMÍNY:
Na tento kurz nejsou vypsány zatím žádné termíny.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
Váš nákupní košík je prázdný
Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda: